ДОЛИНСЬКИЙ РАЙОН
(Районний центр - м.Долина)
Долинський район - район України у північно-західній частині Івано-Франківської області.
Районний центр: м.Долина (відстань до обласного центру - 58 км.).
Населення: 69 744 особа (на 01.02.2016 року).
Площа району: 1248 кв.км.
Густота населення: 55,7 осіб на км.кв.
Міські ради: 1.
Селищні ради: 1.
Сільські ради: 29.
Міст: 1.
Селищ міського типу: 1.
Сіл: 41.
Район утворений в 1939 році.
Район межує з Львівською, Закарпатською областями, Рожнятівським та Калуським районами Івано-Франківської області. Флора та фауна. Ліси займають значну частину території району. Організацією проведення рубок головного користування, санітарних рубок займається Вигодське державне лісогосподарське підприємство та Долинське спеціалізоване міжгосподарське підприємство з ведення лісового господарства. У гірських карпатських лісах багато природних ягідників: суниці, малини, ожини, чорниці, брусниці, а також багата фауна (олені, ведмеді, козулі, рисі, куниці тощо).
Водні ресурси. Найбільшою річкою району є р.Свіча, яка бере свій початок з хребта вишківських ґорґан, на висоті 1155 м. Загальна довжина ріки 167 км. Другою за величиною є р.Мізунка, що починається за хутором Сіда (біля Вишкова). Довжина ріки 51 км. В смт. Вигода вона впадає в р. Свічу. Через Долинський район протікає і р.Лужанка, яка має 29 км. Серед менших річок можна виділити такі як: р.Тур*янка, р.Сівка (притока Дністра), р.Саджавка. Усі річки Долинського району належать до басейну р. Дністер і є річками гірського типу. Цим річкам притаманний нестійкий рівневий режим. Вода може підніматись на 3-4 м. Великих природних озер в районі немає. Одним з найбільших є Долинське озеро, яке займає площу 25 га. Середня глибина водойми 2,5 м. Запаси води в озері близько 600 000 куб.м. У районі є чимало штучних водоймищ, ставків і озер, які використовуються дуже мало, в основному для відпочинку населення. Товарної риби майже не вирощується.
Економіка. Основними галузями промисловості є лісова, будівельних матеріалів, легка (харчова та побутового обслуговування). Найприбутковіші галузі економіки пов'язані з природними ресурсами: ліс, нафта, газ. Нафтогазовий сектор представлений: НГДУ, «Долинанафтогаз», Управління бурових робіт, «Укрспецтрансгаз», компресорною станцією. Проте видобуток нафти і газу на Долинщині щороку зменшується. В деревообробній галузі працює велика компанія «Уніплит» яка реалізує не тільки продукти первинної переробки як дошки і плити, а і продукти глибокої переробки. Туріндустрія на Долинщині слаборозвинена. Існують плани по розвитку цієї галузі, зокрема будівництво турбази в селі Мислівка, а також будівництво гірськолижного курорту. Природжні копалини. Природні багатства району – нафта, попутний газ, сіль, сірка, залізна руда, марганець, менілітові сланці, цегельна глина, гравійно-галькові відклади, карпатські пісковики. Багатий район і на поклади торфу. Розробляється родовище в с. Оболоня, розвідане біля с. Княжолука. На території району знаходяться поклади гідромінеральних ресурсів, деякі із родовищ використовуються для випуску столової та лікувальної вод.
Історія. Долинський район утворено у 1939 році. Заселення цих земель було певною мірою зумовлене наявністю покладів солі серед густих лісів. Тут побудували Вознесенський монастир, у якому з 1112 року монахи почали писати своєрідний літопис Долини. В 1525 році Долині було надане магдебурзьке право. До одних із найдавніших населених пунктів району відноситься Гошів (1469 рік).
МУЗЕЙ ІСТОРІЇ СЕЛА НОВОШИН.
Адреса: Івано-Франківська область, Долинськйи район, с.Новошин, вул.Фрасуляка. Телефон: (03477) 53- 5-16. Мобільний телефон: 098-8082631.
Музей історії села при Новошинській загальноосвітній школі відкрито на підставі наказу №27 від 19 листопада 1990 року.
Профіль музею – побут і культура села.
Загальна кількість експонатів по книзі фондів 130. Всі експонати знаходяться в належному порядку і зареєстровані в інвентарній книзі.
Музей займає одну кімнату. В експозиції нараховується чотири експозиційних розділів по темах:
1.Національний одяг.
2.Куток Берешня.
3.Хатина мого дідуся.
4.Народна медицина.
Пошукова робота стала основою роботи музею, надихнула дітей на працю, творчість.
По особливому проходять у школі вечори – зустрічі «Наше село тепер і колись», «Борці за волю України», «В нашому серці Україна». Протягом останніх трьох років було проведено 24 позакласних заходів та відкритих уроків, здійснено 105 екскурсій (для учнів школи та вчителів району).
Музей постійно поповнюється новими експонатами, з кожним роком зростає його популярність. Він є найбільш масовою формою краєзнавчої роботи.
Робочі дні: понеділок – п’ятниця.
Вихідний: суббота – неділя.
ДОЛИНСЬКИЙ КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ
ТЕТЯНИ І ОМЕЛЯНА АНТОНОВИЧІВ «БОЙКІВЩИНА».
Адреса: Івано-Франківська область, м.Долина, вул.Чорновола, буд.2-а. Телефон: (03477) 2-79-00, 2-74-40.
Е-mail: muzey_dolyna@ukr.net; www.museum.dolyna.info.
Музей – один із наймолодших в Карпатському регіоні – заснований 1998 року.
Тут створено відділи природи, історії, етнографії та сакрального мистецтва.
Це перший музей на Прикарпатті, присвячений Бойківщині – краю, що незважаючи на свою яскраву самобутність і давню історію, до цих пір, порівняно, мало досліджений і вивчений.Робота над створенням музею розпочалась з найголовнішого: пошуку, збору і опрацювання матеріалів для майбутніх експозицій. Крім того, проводилася культурно-просвітницька робота, постійно організовувалися мистецькі виставки. Але відсутність відповідного приміщення не дозволяла створити постійно діючу експозицію.
Нова сторінка діяльності музею розпочалась з вересня 2003 року, коли завдяки усесвітньо відомій благодійній фундації Тетяни та Омеляна АНТОНОВИЧІВ (США) музей одержав новозбудоване приміщення. Урочисте відкриття нового музею відбулося 05.09.2003 р. і було приурочене першому Всесвітньому бойківському фестивалю на Прикарпатті.
Серед матеріалів експозиції – цікаві археологічні знахідки, знаряддя праці та побуту минулих часів, бойківський одяг і вишивка. У музеї є документи, що висвітлюють різні події з історії краю, стародруки, видані в Україні, твори образотворчого українського і народного мистецтва, а також твори сакрального мистецтва.
Теми екскурсій по музею: «Оглядова»; «Сім’я АНОТОНОВИЧІВ»; «Історія міста Долини»; «Видатні люди Бойківщини»; «Кам’яне диво Бойківщини»; «Доктор Володимир ГОРБІВ»; «Митці Долинщини»; «З історії Просвіти Долинщини»; «Природні ресурси Прикарпаття»; «Флора і фауна Карпат», інші.
Працівники музею, крім тематичних програм, пропонують екскурсійні маршрути до Гошівського монастиря – Мекки православних прочан; на Скелі Довбуша, які називають Карпатським Сфінксом. Ми радо вітаємо відвідувачів і прагнемо, щоб музей став пріоритетним у формуванні духовності та культури молодого покоління, щоб зміцнив любов до рідної історії, свого краю, бо «кожний повинен пізнати свій народ і себе в ньому».
Режим роботи: без вихідних.
Музей відкрито: з 9:00 до 17:00 год. (в п’ятницю – до 16.00 год.).
Музей увійшов до переліку об"єктів, перевірених на рівень доступності для людей з особливими потребами.
Коротка характеристика з точки зору можливості відвідування людьми з особливими потребами: Навпроти музею, на протилежній стороні, є невелика стоянка. По дорозі до входу в музей людині на візку слід подолати сходинку. Безпосередньо перед самим входом у музей 6 сходинок (пандус на даний час не встановлений), проте працює кнопка виклику. Ширина дверей достатня для проїзду на візку. За вхідними дверима є ще дві сходинки, після яких – просторі коридор та експозиційні кімнати. Двері між кімнатами музею достатньої ширини, не створюють перешкод для людей на візку. На другий поверх музею ведуть стрімкі сходи – пристосувань для людей на візках немає. Туалет в музеї не пристосований до потреб людей з обмеженими можливостями.
МУЗЕЙ ІВАНА ФРАНКА В СЕЛІ ЛОЛИН.
Адреса: Івано-Франківська область, Долинський район, с.Лолин Телефон: 8 (03477) 5-32-61.
У центрі села Лолин, між могутніми столітніми ясенами, в бронзі стоїть величний Іван ФРАНКО.
Є чудовий музей, експозиції якого розповідають про незабутні зустрічі молодого гімназиста з чарівною і освіченою донькою місцевого пароха, про титанічну творчість велета думки в царині національної культури, літератури, публіцистики.
Тут збережені бойківські хатні старожитності, музичні інструменти, давні одяг і взуття.
Село має свій герб, на якому зображені гусяче перо і два серця, що символізують поезію і кохання Івана ФРАНКА та Ольги РОШКЕВИЧ. Усе тут дихає високою лірикою.
МУЗЕЙ ІСТОРІЇ СЕЛА ШЕВЧЕНКОВЕ.
Адреса: Івано-Франківська область, Долинський район, с.Шевченкове, вул.Шевченка, буд.15. Телефон: (03477) 5-34-01.
Музей історії села Шевченкове створено при Шевченківський ЗОШ І-III ст. в 1998 р. Для музею виділено окрему кімнату площею 54 кв.м.
Тут зібрані експонати старовини, знаряддя праці, зразки старовинної вишивки, бойківський одяг. На стендах висвітлено історію села в різних її періодах.
Експонати музею розповідають про далеку минувшину з історії села: назва села, видатних людей, що народилися в селі Шевченкове, їх творчу та наукову діяльність, роботу «Просвіти» в 30- ті рр. ХХ ст.
Зібрано безліч документальних матеріалів, які розповідають про історію шкільництва, воїнів ІІ Світової війни, які є вихідцями з села та односельчанами з далекої діаспори.
В музеї багато фотодокументів з історії села, зокрема, світлини обрядові, строю січових стрільців, діяльності «Просвіти». Доповнюють експозиції музею постійні виставки про життя і діяльність великих поетів, письменників та з нагоди державних свят.
Музей є центром пошукової роботи, яка проводиться в школі, зокрема з історії школи, бойків, назв урочищ, гір, річки, струмочків, запису старовинних пісень, легенд та інше.
Робочі дні: понеділок – п’ятниця.
Вихідні дні: суббота – неділя.
КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ СЕЛА КРОПИВНИК.
Адреса: Івано-Франківська область, Долинський район, с.Кропивник, вул.Шевченка, буд.69. Телефон: (03477) 6-21-42.
Музей при Кропивницькій загальноосвітній школі 1-2 ст. імені М.Ф.ТИМОЧКА відкрито в 2000 році.
Метою його діяльності є залучення учнівської молоді до вивчення та збереження історико-культурної спадщини села Кропивник, виховання патріотизму, любові до рідного краю та пошани і поваги до людей, які творили історію села, й до тих, хто сьогодні збагачує її своїми працями і подвигами.
Музейна кімната поділена на 7 експозиційних розділів: «Село за обрієм віків»; «Село під владою Австрії та Польщі»; «Село породили таланти»; «Академік з Прикарпаття. До вершини науки. Творчий доробок вченого. Світ його захоплень»; «Село в післявоєнний період»; «Педагог і борець (розділ присвячений борцеві за волю України Д.М.КВЕЦКУ)»; «Село сьогодні».
Основними напрямками музею є:
–навчально-виховна робота;
–масова робота з краєзнавства та туризму;
–пошукова та дослідницька діяльність;
–етнографічна робота.
МУЗЕЙ ІСТОРІЇ НАФТОВОЇ ДОЛИНИ.
Адреса: Івано-Франківська область, м.Долина, проспект Незалежності, буд.6.
КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ ІМЕНІ ЗІНОВІЯ КРАСОВСКОГО.
Адреса: Івано-Франківська область, Долинський район, с.Витвиця.
МУЗЕЙ БОЙКІВСЬКОЇ ВИШИВКИ ТА ЕТНОГРАФІЇ.
Адреса: Івано-Франківська область, Долинський район, с.Вигода, вул.Фрунзе, буд.11.
Пам*ятні міст:
–Скелі Довбуша;
–Сукільські водоспади;
–Мізунський водоспад (біля села Мізунь);
–Мертве озеро (карстове)(захід від скель Добуша на висоті 780 метрів);
–Болото Ширковець;
–Урочище Осій;
Відомі юди:
–Верховинець Василь Миколайович, український композитор (с.Старий Мізунь);
–Данилишин Богдан Михайлович, міністр економіки України (2007-2010 роки (с.Церковна);
–Могитич Роман Іванович, український народний вчитель, автор театральних п*єс, поезій (1890-1956 роки) (с.Княжолуки);
–Наум Наталія Михайлівна, заслужена артистка України (с.Старий Мізунь);
–Климентина Попович-Боярська, українська поетеса (с.Шевченкове);
–Тисяк Василь, видатний відомий оперний співак (с.Шевченкове);
–Шухевич Осип, український письменник (с.Старий Мізунь);
–Ярич Василь Якимович, український скульптор (с.Велика Тур*я);
–Ярич Іван Якимович, український письменниу-гуморист, журналіст (с.Велика Тур*я);