ТЛУМАЦЬКИЙ РАЙОН.
(Районний центр  м.Тлумач)
     Тлумацький район – район України на сході Івано-Франківської області. 
     Районний центр: м.Тлумач. За 54 кілометри від обласного центру.
     Населення: 48 640 осіб (на 01.02.2016 року).
     Площа району: 683,54 квадратних кілометрів, що становить 4,9% всієї території області. Менші за територією тільки Снятинський та Калуський райони.
     Густота населення: 56,6 осіб на км.кв.
     Населених пунктів: 59.
     Міська рада: 1.
     Селищні ради: 1. 
     Сільські ради: 32.
     Селищ міського типу: 3.
     Сіл: 43.
     Селищ: 5.
     Район утворений в 1939 році. 
     Район межує з Долинським, Калуським та Богородчанськими районами. По гірському хребту південно-західної сторони із Закарпатською областю.  
     Рожнятівський район розташований на сході Івано-Франківської області на Покутській рівнинінеподалік від обласного центру. На північному сході межа району проходить по річці Дністер де і межує з Монастирським і Бучачським районами Тернопільської області. Межує на сході з Городенківським районом, на півочі і півдні з Колмийським районо, на заходіз Тисменецьим районом.  Найбільша ротяжність району з півночі на південь становить 45 кілометрів, а із заходу на схід - 30 кілометрів.
     Клімат. Вся територія району рохміщена у середніх широтах помірного кліматичного поясу.
     Рельєф. Тлумацький район розташований повністю на Покутській рівнині. Рельфєі території  хвиляста рівнина, на якій виділяються природні райони: Гостівсько-Обертинська рівнина, Бистрицько-Тлумацька та Олешанська височини:
     Рельйєф місцевості в районі села Одаї створює можливість для занять дельтапланеризмом. Тут протягом останніх 10 років проходять міжнародні змагання з дельтопланеризму та парапланерного спрту. Дельтадроми в селі Одаї (північно-західні вітри) та в селі Підвербіці (південно-східні вітри) є дельтодромами міжнародного значення. Дельтодром одаїв є унікальним за своєю природно-геологічною будовою. Природна підкова каньйону на березі річки Дністер в селі Одаєві довжиною 4-5 кілометрів і висотою більшедо 200 метрів направлена на північний захід, а тому збирає всі аівнічно-західні вітри, які створюють на гребені берега-підкови сталі термічні потоки. Все це сприяє відміннми умовам для польотів на дельтопланах і пароплавах. Такі ж умови є і на дельтдромі Ісаків-Підвербці, який використовується при південно-східних вітрах. Завдяки таким чудовим прирднним умовам на цих дельтадромах уже багато років проводяться як чемпіонати України так і міжнародні змагання по дельта та парапланерному спорту. Подібні умови є лише в Криму.
     –Бистрицько-Тлумацька височина. Ця місцевість різко окреслена долинами річок Дністер, Бистриця, Ворона та Тлумач. Схили височни круті, абсолютні висоти становлять 300-360 метрів над рівне моря. Найвища точка досягає 306 мерів над рівнем мор (с.Надорожна). Посередині з півдня на пініч вон прорізуєтья порівняно широкою долиною річки Ольшаниця;
     –Олешанська височина. Знаходиться на схід від Бистрицько-Тлумацької височини. Висоти тут дещр збільшуються, досягають 50 і наіть 390 метрів над рівнем моря. Ця височина розпадється на два крупні масиви: західний  між річкою Тлумач і великою звивиною річки Дністер і на схід  звинини річки Дністер до його протоки Лемець на території Городенківського району;
      –Гостів-Обертинська рівнина. Знаходиться на південь від загальних височин. Висоти тут зменшуються до 300 метрів над рівнем моря. Дана територія по лінії Хотимирсько-Гвіздецької гряди виступає вододілом річок Пруту та  Дністер. Десь посередині території рвйону від міста Тлумач до міста Городенка вимділяється більш опущена смуга з висотами до 300 метрів над рівнем моря. Це Тлумацько-Городенківське зниження;
      –Дністовський каньйон. Унікальний і наймальовничіший куточок дикої природи України. Починається від гирла ріки Золота Липа поблизу однойменного села і закінчується біля гирла річки Збруч. На території району протяжність каньйону становить 82 кілометри. Тут зібрані найкращі творіння живої і неживої природи.
      Історія. Територія тлумацького району була заселена з давніх часів. Поблизу села Одаїв археологами виявлено залишки житла доби трипільської культури датованої ІV-ІІІ століть до Різдва Христового. Однак, перші письмові згадки про цю місцевість містяться в Іпатіївському літописі під 1213 роком. 
      В Іпатіївському літописі йдеться, за час князювання Ярослава Осмомисла було засновано поселення товмачів. Назва поселення Товмач. Польською мовою Тлукмач;
      –Буківнянське городище  археологічнгий сайт поблизу села Буківка, один з найбільших міських комплексів Середнього Придністров'я служить ще один приклад давнього поселення людей на цій території. Дослідженнями тут зафіксовано 9 культурно-історичних горизонтів від паелоліту до середньовіччя.
      У 1349 році Галицько-Волинське князівство остаточно занепало і Галичину посупово завоювало Королівство Польське. Саме в цей час в часописах і судовх книгах згадуються поселення на сучасній території Тлумацького району: с.Петрилів (1378 рік), с.Долина (1395 рік), смт Обертин (1416 рік), с.Олешів (1444 рік), с.Жуків (1461 рік), с.Нижнів (1474 рік).
      У 1648-1654 роках мешканці району брали активну участь у аціонально-визвольній боротьбі украхнського народу. Коли військо Богдана Хмельницького восени 1648 року з*явилося на Прикарпатті, в Обертині організувався загін повстанців під керівництвом Літуся. 
      Після першого поділу Речі Посполитої (наступниці Польщі), 5 червня 1772 року, територія сучасного Тлумацького району відійшла до Австрійської імперії в складі нової територіальної одиниці Королівство Галичини та Володимирії. 
      У районі збереглися сліди криївки вояків УПА в урочищі «Біля дуба» Будзинівської сільької ради та велеенський «Дуб Богдана Хмельницького» на хуторі Думка.
     Економіка. Тлумацький район відноситься до сільськогосподарських районів області. У Тлумачі найрозвинішими галузями промисловості є харчова і будівельних матеріалів. Вони працюють на місцевій сировині. Район багатий на поклади будівельних матеріалів: кварцовий пісок, вапняк, гравій, червону глину, бутовий камінь тощо. Розробляються поклади торфу.
     У Тлумацькому районі Івано-Франківської області перебувають на обліку 53 пам'ятника архітектури.
     Пам'ятки природи:
     –Дністровський регіональний ландшафтний парк;
     –заповідне урочище «Нижнівське». площа 53 гектари. На території Клубівнецього лісництва. Еутрофне болото з прилеглим середньовіковим грабовим лісом. Тут зростають рідкісні для Придністров'я глечики жовті, цикута отруйна. На скелях серед лісу виявлено рідкісний вид папороті  щитник Роберта;
     –ботанічний заказник місцевого значення «Пугачівка» (поблизу села Гарасимів). Площа 4 гектари;
     –ботанічний заказник місцевого значення «Меленещина». Площа 2 гектари;
     –ботанічний заказник місцевого значення «Цовдри» (поблизу села Грушка). Площа 2 гектари;
     –ботанічний заказник місцевого значення «Городище». Площа 2 гектари;
     –печери біля села Одаїв;
     –водоспад «Дівочі сльози» (поблизу села Ісаків);
     –Карстові печери  Скалактитова, Мокра та Вертикальна (поблизу села Локітка);
     –Тлумацький парк.
     Старовинні церкви:
     –Церква Воскресіння Господнього (1770 рік) (с.Підвербці);
     –Церква Покрови Пресвятої Богородиці (1882 рік) (с.Долина);
     –Церква Введення у Храм Пресвятої Богородиці (1852 рік) (с.Нижнів);
     –Церква Воздвиження Червоного Хреста (1878 рік) (с.Одаїв);
     –Церква Святих Кирила і Мефодія (1882 рік) (смт Обертин);
     Цікаві об'єкти:
     –водяний млин ХІХ століття в селі Нижнів;
     –могила хорунжого Кінної сотні штабу 8-ої стрілецької бригади 3-ої Залізної дивізії УНР Тихона Хвилюка;
     –поселення, крем'яні штольні, літопине місто Биковен (с.Буківна). Римськи час, Київсьа Русь;
     –сліди криївки вояків УПА в урочищі «Біля дуба» (с.Будзинів);
     –велетенський «Дуб Богдана Хмельницького» (х.Думка);
     –Остринський тризуб.
     Відомі особистості:
     –Терлецький Степан. Першй українець, який був сленом Британського парлменту (с.Антонівка);
     –Клим Климович. Поет та перекладач (с.Хотимир);
     –Богдан Кобелянський. Український мовознавець (с.Хотимир);
     –Михайло Бринський. Скульптор (с.Долина);
     –Володимир Босацький. Лікар акушер-гінеколог (с.Долина);
     –Григорій Крук. Скульптор (с.Братишів);
     –Йосип Теофіл Теодорович. Архієпископ львівський Вірменської католицької Церкви (с.Живачів);
     –Марія Підгірянка. Українська дитяча поетеса, народна вчителька, активна культурно-освітня діячка (Тлумацький район).