КОЛОМИЙСЬКИЙ РАЙОН
(Районний центр - м.Коломия)
     Коломийський район - район України на південному сході Івано-Франківської області. 
     Районний центр: м.Коломия. Місто обласного значення (відстань до обласного центру - 58 км.).
     Населення: 99 385 осіб (на 01.02.2016 року).
     Площа району: 1026 кв.км.
     Густота населення: 100,8 осіб на км.кв.
     Міські ради: 1.  
     Селищні ради: 3. 
     Сільські ради: 47.
     Міст: 1.
     Селищ міського типу: 3.
     Сіл: 78.
     Селищ: 2.
     Район утворений в 1939 році. 
     Район межує на сході з Галицьким та Тисменицьким районами, на заході з Долинським районом, на півдні та на південному заході з Богородчанським та Рожнятівським районами, на півночі та північному заході з Рогатиснкьим районом та Жидачівськми районом Львівської області. 
     Вигідне географічне розташування, зосередження у районі особливих природних ресурсів зі своєрідною флорою і фауною передгірних районів Карпат, сприятлива екологія, велика кількість пам'яток архітектури різних стилів та епох, приміська заповідна зона, збережені культурні традиції предків, відомі мистецькі осередки і мистецько-фестивальний імідж, а також історична спадщина без сумніву визначають Коломийщину як привабливий туристичний об'єкт.
     Історія. На території Коломийського району розташовані найстародавніші поселення на Покутті: 
     смт Отиніяя (XIII ст.) – головний опорний пункт під час селянського повстання під проводом Степана ВИСОЧАНА (1648 р.); 
     смт Печеніжин (XIV ст.) – місце народження Олекси ДОВБУША (1700-1745 р.р.), керівника руху опришків на Покутті; с.Коршів (в письменних джерелах згадується вперше у 1434 році). 
     Економіка. В економіці району провідне місце займає сільське господарство.
     Пам'ятки. Про багате історичне минуле Коломийщини свідчать пам'ятки архітектури, що збереглися до наших днів. У селах і селищах району є 54 споруди, які цінні своїм стилем, способом будівництва, використанням місцевих будівельних матеріалів. Найважливіші й найдавніші з них:
     костел бернардинів, келія монастиря і надбрамна дзвіниця у Гвіздці; 
     церква св. Михайла у Великій Кам'янці; дзвіниця XVIII ст. і школа-дяківка в Печеніжині; 
     церква Вознесіння Господнього у Струпкові; 
     церква св. Юрія та дзвіниця в Баб'янці; 
     костел – пам'ятка готичної архітектури в Отинії; 
     перлина дерев'яної архітектури – Благовіщенська (або Спаська) церква в Коломиї, збудована в 1587 році і відома ще й своїм чудовим іконостасом і дзвіницею. 
     У Коломийському районі на площі близько 70 га поблизу села Княждвір зберігся тис Ягідний –  Княждвірський тисовий гай. Княждвірські ліси – привабливий куточок Карпатського передгір'я, найбільший тисовий заповідник в України.   
     Відомі люди. Коломия завжди була важливим політичним і культурним центром. З містом пов'язана діяльність Івана ФРАНКА (1856-1916 р.р.), Михайла Павлика (1853-1915 р.р.), Ореста ТЕРЛЕЦЬКОГО (1850-1905 р.р.). У Коломиї жили і працювали: український педагог і громадський діяч Йосафат КОБРИНСЬКИЙ (1868-1901 р.р.) – засновник музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття ім.Йосафата КОБРИНСЬКОГО, син Івана ФРАНКА – Петро ФРАНКО (1890–1941), художник Яків ПОСТРАК, поет Юрій ШКРУМЕЛЯК, письменниця Ірина ВІЛЬДЕ. Тут народився відомий український композитор, народний артист України Анатолій КОС-АНАТОЛЬСЬКИЙ. У Коломийській гімназії вчилися майбутні письменники, громадські діячі Василь СТЕФАНИК (1871-1936 р.р.), Марко ЧЕРЕМШИНА (1874-1927 р.р.), Мирослав ІРЧАН та Петро КОЗЛАНЮК.
МУЗЕЙ "ПИСАНКА".
     Адреса: Івано-Франківська область, м.Коломия, проспект Чорновола, буд.43-б. Телефон:  (03433) 2-78-91. www.pysanka.museum
     Єдина у світі культурна установа, збудована у вересні 2000 року спеціально для збереження і експонування творів писанкового розпису – писанок.        
     Архітектурна споруда у формі найбільшого у світі писанкового яйця стала візиткою Коломиї і приваблює відвідувачів з усіх країн. 
     Урочисте відкриття музею «Писанка» відбулося 23 вересня 2000 року, під час Міжнародного Гуцульського фестивалю. Концепцію експозиції музею розробила директор Я.ТКАЧУК, а втілили в життя коломийські художники В.АНДРУШКО та М.ЯСІНСЬКИЙ
     Музей володіє колекцією понад 12 тис. писанок, представлених з переважної більшості областей України (Тернопільської, Львівської, Вінницької, Черкаської, Кіровоградської, Одеської), а також з Пакистану, Шрі-Ланки, Білорусі, Польщі, Чехії, Швеції, США, Канади, Франції, та Індії. 
     В музеї існує традиція - перші особи держави під час відвідин музею отримують подане професійною писанкаркою біле куряче яйце, розтоплений бджолиний віск і писачок, яким залишають свій автограф на поверхні яйця, а далі розписують як писанку. 
     В експозиції музею є писанки з підписами Президентів України Л.КУЧМИВ.ЮЩЕНКА, багатьох видатних політичних діячів України. 
     Час роботи музею: з 10:00 до 18:00 год., окрім понеділка. 
     Музей увійшов до переліку об'єктів, перевірених на рівень доступності для людей з особливими потребами. 
     Коротка характеристика з точки зору можливості відвідування людьми з особливими потребами – на сходах, що ведуть до бічного входу музею, встановлені 2 зручні пандуси. 
     Доступним для осіб з обмеженими можливостями є перший поверх музею (тут відбуваються змінні виставки майстрів народного мистецтва, майстер-класи з розпису писанки, експозиція з екскурсу в історію писанкового розпису, сувенірна крамниця). На другий поверх музею ведуть стрімкі сходи – пристосувань для людей на візках немає. 
     Туалет в музеї не пристосований до потреб осіб з особливими потребами.
ІСТОРИКО-КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ ОЛЕКСИ ДОВБУША.
      Адреса: Івано-Франківська область, Коломийський район, с.Печеніжин, вул.Незалежності, буд.9. 
      Музей Олекси ДОВБУША відкрито на батьківщині легендарного опришківського ватажка Олекси ДОВБУША у 1971 році. 
      В 1980 році будинок став непридатним для користування. Музей було перенесено до селищного будинку культури, де він зайняв дві кімнати.       
      Пам’ятну дошку передано на збереження музею.
      З 2004 році музей розміщено в чотирьох кімнатах колишнього будинку побуту селища. 
      Експозиція музею висвітлює історію селища від найдавніших часів до наших днів. Зібрано багато предметів побуту, знарядь, якими користувались наші предки у повсякденному житті, предмети одягу тощо.
      Експонати і стенди, копії картин та скульптур окремої, найбільшої кімнати присвячені висвітленню теми «Опришківство. Олекса ДОВБУШ – найвідоміший опришківський ватажок». 
      Вихідний деньпонеділок.
      Години роботи: з 10:00 до 17:30 год.
      Обід: з 13:00 до 14:00 год.
КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ ФЛОРИ І ФАУНИ КАРПАТ
(КНЯЖДВІРСЬКИЙ ЗАКАЗНИК).
      Адреса: Івано-Франківська область, Коломийський район, с.Княждвір.
      Краєзнавчий музей флори і фауни Карпат розташований на території Княждвірського заказника. 
      Тут можна ознайомитись з історією краю, породами рідкісних і зникаючих тварин, птахів та рослин Прикарпаття. Є цікаві і різноманітні колекції рідкісних комах, зразків деревно-чагарникових порід, корисних копалин, експозиція «Витвори природи». 
      Основною метою унікального ботанічного державного заказника «Княждвір» є збереження в природному стані рідкісного в Україні та одного з найбільших в Європі насадження тису ягідного, що має наукову і практичну цінність. В 1913 році тут налічувалося понад 20 000 дерев і кущів тису ягідного. 
      З 1914 року ця територія стала заповідною, а в 1974 році було поновлено статус заповідної території. Загальна площа заказника складає 206 га, в т.ч. покритої лісом природного походження 36 га, покритої лісом площі штучного походження – 20 га. На сьогодні в заказнику росте близько 10 000 дерев тису ягідного. 
      Музей увійшов до переліку об*єктів, перевірених на рівень доступності для людей з особливими потребами. 
      Коротка характеристика з точки зору можливості відвідування людьми з особливими потребами – загалом, музей заказника «Княждвірський» та навколишня територія є доступними для маломобільних груп туристів. Проблемними є наявність сходинок перед входом у музей та пороги між експозиційними кімнатами. Рекомендується допомога супроводжуючої особи.
НАЦІОНАЛЬНИЙ МУЗЕЙ НАРОДНОГО МИСТЕЦТВА
ГУЦУЛЬЩИНИ ТА ПОКУТТЯ ІМЕНІ ЙОСИПА КОБРИНСЬКОГО.
       Адреса: Івано-Франківська область, м.Коломия, вул.Театральна, буд.25. Телефон:  (03433) 2-39-12. Е-mailjatkachuk@ukr.netwww.hutsul.museum.
       Один із найстаріших і найвідоміших в Україні музей, колекція якого має понад 22 000 експонатів від періоду трипільської культури й по сьогодення. У 18-ти експозиційних залах представлені найрізноманітніші види народного мистецтва, якими здавна славиться цей край. Особливо цікаві зразки різьби на дереві, якими прикрашали житлові і культові споруди, меблі, сільськогосподарські знаряддя, предмети побуту, музичні інструменти тощо.   Широко демонструються художні вироби з металу та рогу, виготовлені в різні часи майстрами Гуцульщини технікою гравірування, інкрустації, гарячого та холодного кування, плетіння. У музеї представлені також художні вироби зі шкіри: кептарі, кожухи, чоловічі торбини, пояси-череси, святкові пояси та постоли. Народний одяг поєднує в собі мистецтво ткацтва, вишивки, обробки шкіри та плетіння. Художні керамічні вироби ілюструють розвиток гончарства на Покутті та Гуцульщині. Чільне місце в експозиції посідають писанки. Надзвичайно своєрідними є гуцульські сирні іграшки-обереги. Прикрашають експозицію твори народного живопису – розпис на склі та дерев’яні ікони. 
       Серед експонатів – високохудожні твори цілої династії ШКРІБЛЯКІВВ.ДЕВДЮКАКОРПАНЮКІВКОРБОВИХО.БАХМАТЮКАП.КОШАКАГ.ВАСИЛАНЧУКМ.МЕДВІДЧУКАІ.СЕМЕНКАП.ХАРІНЧУКАГ.ГЕРАСИМОВИЧІЛЬКІВГ.ВІНТОНЯКІ.АНТОНЮКАВ.ГУЗАМ.ТИМКОВАВОЛОЩУКІВВ.КАБИНАП.ЦВІЛИКП.НАМАЙКАКІХНЕВИЧІВ і багатьох інших талановитих митців. 
       Вихіднийпонеділок
       Години роботи: з 10:00 до 18:00 год. 
       Музей увійшов до переліку об'єктів перевірених на рівень доступності для людей з особливими потребами. Коротка характеристика з точки зору можливості відвідування людьми з особливими потребами: Спеціальної стоянки для автомобілів поблизу музею немає. Споруда має чітко видний, доступний головний вхід з вулиці. До входу в музей ведуть дві сходинки (поручнів чи пандусів стаціонарних немає). В музеї є переносний дерев’яний щит (пандус), який при необхідності можна використовувати. Ширина дверей достатня для проїзду на візку. Двері масивні, дерев’яні. Коридор за вхідними дверима достатньо широкий, щоб розвернути візок. До виставкових залів ведуть дві сходинки. Пересування у виставкових залах зручне. Відвідувачі із вадами зору можуть торкатися деяких експонатів. Туалет в приміщенні музею є, але він не облаштований.
ЦЕНТР ГУМОРУ «ВЕСЕЛА ОСЕЛЯ».
      Адреса: Івано-Франківська область, м.Коломия, площа Шевченка, буд.12, кВ.2. Телефони: (067) 260-7403, (098) 494-9616. Е-mail:mykola.humoryst@gmail.com.
      На початку серпня 2011 року в місті Коломиї відчинила свої двері «Весела оселя» Миколи САВЧУКА
      Це перший і наразі єдиний центр гумору в Україні, який створив відомий письменник-гуморист, заслужений артист України, гуморознавець Микола САВЧУК
      Велика заслуга в жартівливому оформленні центру належить коломийському карикатуристові Ігореві БЕЖУКУ
      Центр гумору «Весела оселя» має за мету вивчати і популяризувати сміхову культуру (гумор, сатира, карикатура, клоунада, комедія тощо). Ініціатор цього культурологічного проекту планує зорганізовувати форуми й семінари гумористів та карикатуристів, літні школи юних гумористів, виставки, камерні сміхові фестивалі та інші цікаві заходи. Водночас передбачені довідкові видання про сміхову культуру народів світу, альбоми карикатур, жартівливі листівки тощо. 
      Центр гумору «Весела оселя» складається з: 
      постійно діючої експозиції на зразок невеличкого музею; 
      бібліотеки; 
      фоно й відеотеки;  
      архіву й фонду. 
      Постійно діюча експозиція охоплює широкий спектр українського і почасти світового гумору, сатири, комедії й карикатури: книжкові й періодичні видання, фотографії, листівки, сувеніри, плакетки, значки, скульптурні роботи. Організатор і власник «Веселої оселі» використав свої авторські гасла й афоризми, ідеї й строфи. У «Зеленій будці» вміщено шаржі українських карикатуристів на відомих світових політичних діячів, а також філокартичну колекцію з різних країн. У «Веселій оселі» передбачене дзеркало сміху, а також аудіовізуальна техніка (телевізор, музичний центр), завдяки якій можна буде побачити зразки світового комедійного кіно, послухати унікальні записи українських гумористів, жартівливі пісні й  галицькі шлягери. 
      Відвідування центру за попередньою домовленістю.
ГРОМАДСЬКИЙ МУЗЕЙ СЕЛА ВЕРБІЖ.
      Адреса: Івано-Франківська область, Коломийський район, с.Вербіж, вул.Шевченка. 
      Музей увійшов до переліку об'єктів, перевірених на рівень доступності для людей з особливими потребами. 
      Коротка характеристика з точки зору можливості відвідування людьми з особливими потребами: музей знаходиться в приміщенні будинку культури, до входу в який ведуть круті сходи. Експозиція розташовується в одній кімнаті. 
      Музей є непристосованим для відвідування маломобільними групами туристів. 
ЛІТЕРАТУРНИЙ МУЗЕЙ ІМЕНІ МИРОСЛАВА ІРЧАНА.
       Адреса: Івано-Франківська область, Коломийський район, с.П'ядики, вул.М.Ірчана. Телефон: (03433) 5-20-00.
       Музей створений у 1962 році. 
       Налічує 114 оригінальних експонатів. Приміщення музею складається з трьох кімнат. 
       Серед експонатів музею особливої уваги заслуговують літературні видання «Бунтар» та «Ціна крові», автором і перекладачем яких є сам Мирослав ІРЧАН, фотографії, які відображають життєвий шлях Мирослава ІРЧАНА
       Музей увійшов до переліку об'єктів, перевірених на рівень доступності для людей з особливими потребами. Коротка характеристика з точки зору можливості відвідування людьми з особливими потребами –  музей розташований у будинку, що знаходиться поруч із хатою під солом’яною стріхою, в якій народився Мирослав ІРЧАН
       Приміщення музею – в неналежному стані, стіни відсирілі, з тріщинами, потрібний додатковий благоустрій приміщень. До музею важко добратися, відсутні вказівники.  
 КРАЄЗНАВЧИЙ МУЗЕЙ ІМЕНІ ЛЕСЯ ГРИНЮКА.
       Адреса: Івано-Франківська область, Коломийський район, с.Воскресінці, вул.Шевченка, Народний дім. Телефон: (096) 4-77-35-07. 
       Основні напрями діяльності музею: 
       краєзнавчий, 
       літературний.
       В музеї діють такі експозиції: 
       з життя та  творчості видатних людей; 
       з побуту та етнографії; 
       з визвольної боротьби українського народу. 
       Вихідний деньпонеділок
       Години роботи: 11:00 до18:00 год. 
       Обід: 15:00 до 16:00 год. 
 МУЗЕЙ ІСТОРІЇ МІСТА КОЛОМИЯ.
       Адреса: Івано-Франківська область, м.Коломия, вул.Шухевича, буд.80. Телефон: (03433) 2-55-29, 38-2-39e-mail: history@kolomyia.museum  www.kolomyia.museum
       У 1997 році музей отримав найкращу споруду міста – колишній будинок повітової ради. 
       Тут повітова рада вирішувала питання розвитку і міста, і навколишніх сіл. 
       Тут приймались важливі рішення в часи ЗУНР Теодором ПРИМАКОМ. У кімнаті, де працював у свій час Т.ПРИМАК тепер розташована експозиція «Коломия і Габсбурги»
       Для відтворення інтер’єру використано багато меморіальних речей, які пов’язані з видатними особами того часу. Перед каміном – крісло, в якому відпочивав Іван ФРАНКО. Тут же бюро Ореста КУЗЬМИ, професора Коломийської гімназії, його портрет, ним написаний підручник міжнародної мови «Есперанто». На столику для кави – цукерниця, яка належала відомій актрисі Іванні БІБЕРОЧІЄВІЙ. Рояль матері відомого коломийського лікаря Ореста ПАЛЯНИЦІ
      Сьогодні у 18 експозиційних залах та фондових і службових приміщеннях «живее» коломийський час у фотографіях, документах, меморіальних речах і речах побуту городян; більше 20 тисяч одиниць збереження, від першої літописної згадки 1241 року і до сьогодення. 
      Експозиції створюються в міру комплектування фондів матеріалами, що дають можливість у повній мірі висвітлити кожну окрему тему. На основі зібраних експонатів проведено значну науково-дослідницьку роботу, результатом якої є побудова таких постійно діючих тематичних експозицій: 
      з історії німецьких колоній міста Коломиї
      з історії органів міського самоуправління
      –Коломия і Габсбурги
      –Коломия кінця ХІХ  початку ХХ ст.
      освіта Коломиї кінця ХІХ  початку ХХ ст.; 
      з історії єврейської громади міста Коломиї; 
      розвиток промисловості, ремесел і торгівлі міста Коломиї кінця ХІХ  початку ХХ ст.; 
      Коломия в період визвольних змагань українського народу. 
      Поряд з цим, на основі документальних та речових матеріалів у музеї періодично експонуються виставки та тематичні експозиції, присвячені різним подіям в історії міста, людям, які зробили свій внесок в історію та розвиток літописної Коломиї. 
      Працює музей: з 09:00 до 18:00 год.
      Вихідний день: понеділок.
МУЗЕЙ СТАРОВИННОГО ПОКУТТЯ «ПРОСВІТА».
       Адреса: Івано-Франківська область, м.Коломия, вул.Мазепи, буд.88-а. Телефон:(03433) 2-54-68. 
       Музей заснований у 1987 році. 
       Профілі музею: 
       історичний; 
       природознавчий; 
       краєзнавчий; 
       художній. 
       В музеї знаходиться приватна колекція старожитностей Покуття: 
       нумізматика; 
       боністика; 
       одяг; 
       побутове; 
       військове знаряддя та багата іншого. 
       Додаткові послуги музею: 
       автостоянка; 
       послуги перекладача;  
       ресторан на 20 осіб. 
       Режим роботибез вихідних
       Години роботи: цілодобово.