ТИСМЕНИЦЬКИЙ РАЙОН.
(Районний центр  м.Тисмениця)
 
 
     Тисменицький район – район України на південному сході Івано-Франківської області  та розташований на Східноєвропейській платформі (Волино-Подільське плато). Територія між річками Бистриця та Дністер в районі Тлумача має назву Придністровське Поділля. Межує з Галицьким районом на півночі, на сході з Коломийським районом, на південному заходжі з Богородчанським районом та Калуським районом на північному заході. На північному сході є невелика смуга межі з Тернопільською областю. Свого роду «анклавом» на території району є місто Івано-Франківськ, тобто Тисменицький район розміщений у самому центрі Івано-Франківщини, менше як за 150 кілометрів від георографічного центру Європи. Через місто Тисмениця протікає річка Ворона.
     Районний центр: м.Тисмениця. За 54 км від обласного центру.
     Населення: 97 200 осіб (на 01.02.2016 року).
     Площа району: 600 кв.км.
     Густота населення: 110,2 осіб на км.кв.
     Міська рада: 1.
     Селищні ради: 2. 
     Сільські ради: 41.
     Населених пунктів: 51.
     Міст: 1.
     Селищ міського типу: 2.
     Район утворений 6 грудня 1966 року і до 1984 року мав назву Івано-Франківський.
     Клімат. Помірно-континентальний. Середні температури літом:  +18 градусів, зимою:  5 градусів. Середня річна кількість опадів 600-800 мм. Сніговий покрів нестійкий (40-78 днів).
     Рельєф. Горбистий, порізаний глибокими долинами річок. Найвища точка знаходиться на висті 435 метрів над рівнем моря. На території району чергуються луги і широеколисті ліси, що мають в основному два яруси. В першому ярусі зустрічається ясен, явір, клен польовий, у другому - дуб, граб, липа, береза, черемуха, черешня.
     Історія. Територія Тисменицького району заселена з давніх часів. Про це свідчать пізньопалеолітичні стоянки, виявлені біля сіл Довгше та Стританці, поселення трипільської культури поблизу села Хомяківка, кургани ХV-ХVІІ століть до нашрї ери, доби пізньої бронзи біля села Братківці. Перші згадки про місто Тисменицю датовані 1143 роком в Іпатіївському літописі. Найдавніші поселення району: Драгомирчани (1378 рік), Черніїв (1387 рік), Братківці (1427 рік), Старі Кривотуи (1436 рік), Угринів (1440 рік), Марківці (1461 рік).
     Промисловість. Промисловий комплекс району представлений підприємстами добувної, переробної промислвоті, виробницта та розподіленя електроенергії, газу, тепла і води. Переробна происловість вкючає рзні галузі,а саме: хімічна, легка, металургійне виробництво, виробництво готових металевих виробів та іншиої неметалвої мінералдьної продукції, вироництво харчових продуктів Станом на 01.01.2016 року в районі діяло 358 підприємств, з них 37 промислових підпиємств основного кола. Найбільші підприємстварайону: ВА «Івано-Франківськцемент», ЗАТ «Падана Кемікал Компаундс», ВАТ «Шиноремонтний завод», ДП «Ямниця».
     Підприємництво. Страном на 01.01.2017 року на території району прцювао 321 мале підприємство та 3325 тисяч фізичних осіб-підприємців.
     Агропромисловий комплекс. Провідн місце в екноміці району зацмає сільське господарство. Хоча Тисмецький район має незначн площі земел сільськогсподарсього призначеня - 40,761 тисяч гектарів. З них: 72,04 % – орні землі, 5,54%  на перелоги, 145,65%  на пасовища і сінокоси, 5,94%  на багаторічні насадження. Агропромисловий комплекс району складається із 86 агроформувань: 16 товариств з обмеженою відповідальністю, 12 приватних сільськогосподарських підприємств, 1 закрите акціонерне товариство «Авангард», 4 дочірні підприємтсва, 2 відкритих акціонерних товариств та 58 фермерських господарств, які в основному забезпечують запити населення в сільськогосподарській продукції, реалізують державну аграрну політику. Крім того, в районі функціонують обслуговуючі підприємства агропромислого комплексу: ВАТ «Агропромтехніка» та ВАТ «Сільгоспхімія»
     Транспортна інфраструктура. Залізнична інфраструктура обласі предствлена пятьма станціями в селах Угринів, Ямниця, Марківці, Павлівка таселищі Єзупіль Львівської залізниці. Залізниця не електрофікована і в переважнй більшості дноколійка.         Територія району пролягають 8 шосейних доріг загальною протяжністю 795 кілометрів, у тому числі 84,5 кілометрів державного значення. Траса Івано-Франківськ  Тисмениця вважється однією з найкращих в Івано-франківвській області з двома смугами руху в кожну сторону без розподільного  барєру.
      В районі діє 22 автостанції, 22 станції технічного обслуговування, 12 автзаправочих станцій роміщені поблизу міста Тисмеиці: села Угринів, Побережжя, Клубівці, Старі Кривотули, Черніїв, Майдан, Марківці та Чукалівка.
      Освіта. У районі функціонує 8 дошкільних закладів. Мережа загальноосвітніх шкіл району складається із 43 шкіл. З них: 22 –І-ІІІ ступенів, 17  І-ІІ ступененй, 4  І ступеня.
      Охорона здоров*я. Медичне обслуговування здійснюють Лисецька центральна районна лікарня, Тисменицька та Єзупільська міські лікарні, 7 лікарських амбулаторій загальної практики сімейної медицини та 38 фельдшерсько-акушерських пунктів.
      Цікаві природні об*єкти:
      ландшафтний заказник загальнодержавного значення «Козакова долина» площею 953 гектара, знаходиться на території Дністровського лісництва. Мальовниче урочище цікаве скальними утвореннями та печерами карстового походження. Середньовікові дубово-букові начадження, багатий рослинний світ. Тут ростуть підсніжник звичайний, зозулині сльози сірписті, лілія лісова, любка дволиста, зозулині черевики справжні, ковла прочаста, квола волосиста та інші види, занесені до Червоної Книги; 
       комплексна памятка природи місцевого значення «Вовчинецькі гори» площею в 30 гектарів, знаходиться поблизу села Вовчинецьб біля Івано-франківська. «Вовчинецькі гори» представлляють собою систему гролбів з цікавими відслоєннями, вкритими розмаїтною лучно-степовою рослинністю. Серед рослинності трапляються цінні лікарські рослини, такі як шавлія лучна, первоцвіт весняний та інші, а також види рослин, які занесені до Червоної Книги, зокрема - лілія лісова, пальчатокорінник травневий та інші;
       джерело мінеральних вод біля села Посіч (урочище «Джерело Якова»);
       дендропарк «Дружба».
       Культура. Роботу галузі забезпечують:
       46 клубів, 47 бібліотек міста, сіл та селищ;
       Міський народний дім (місто Тисмениця);
       Центральна районна бібліотека (місто Тисмениця);
       5 початкових мистецькитх закладів, в яких навчаються 500 учнів;
       музеї:
           народний музей історії міста Тисмениця імені Степана Гаврилюка. м.Тисмениця, вулиця Кості Левицького, буд. 4. Телефон для довідок: +380-3436-2-31-39.
           народнийкраєзнавчий музей імені Юліана Целвича. Село Павлівка, вулиця Когача, буд 4.
           музей «Краєзнавець». Село Слобідка, вулиця Незалежності;
           музей Трудової Слави Центношиферного заводу;
       -29 художніх колективів, які носять звання «народний аматорський»;
       -3 худлніх колективи, які носятьзвання «зразковий аматорський»;
       Памятки культурнро-іторичної спадщини Тисменицького району :
       монастир Успіння Матері Божої чину Святого Василія Великого в селі Погоня. Місце паломничества християн протягом багатьох століть. Згідно з історичними довідками, ця місцевість прославилася ще за часів Данила Галицького чудотворним обявленням Матері Божої. В ХVІІ столлітті на цьому місці виник монастир. Проте він був знищений радянською владою. Навесні 2001 року віднайдено ікону, яку датують ХVІІ століттям і вважають оригіналом чудотворного образу Погонянської Богоматері. Монастир Успіння Матері Божої чину Святого Василія Великого має статус відпусткового місця рівня Гошева Варваниці;
       духовна криниця (криниця іоанна Предтечі) і каплиця одне із священних для галичан місць, що знаходиться в урочищі Вишновець, на межі земель Єзупіля і Сільця. За віруваннми, що рийшли до нас із глибин століття, вода з цього джерела має цілющу силу. Численні перекази оповідають про чудеса зцілення незрячих. Щороку, на Ів на Купала, біля даної криниці відбуваються величні нічні відправи з молитвами;
       криївка в урочищі «Провал» (с.Клубівці);
       меморіальна дошка на будинку Тисменицької музичної школи філософу, політологу, педагогу, засновнику Скиту Манявського Йову Княгиницькому (1550-1621 роки), по вулиці Липовій у місті Тисмения;
       104 памятки архітектури.
       Видатні особи:
       Ян Галуш (1858-1887 роки), відомий мовознавець;
       Каєтан Абгарович (1856-1909 роки), автор досліджень про Юрія Федьковича, польський письменник вірменськго походження (с.Черніїв);
       Йов Княгиницький (1550-1621 роки), письменник, видавець, церковний діяч, засновник Манявського Скиту;
       Павма Беринда (друга половина ХVІ століття), український поет, перекладач, лексикограф, гравер, автор першого друкованого укрїнського словника;
       Юліан Целевич (1843-1892 роки), історик, етнограф, філософ;
       Кость Левицький (1859-1941 роки), історик, член уряду Західної Української Народної Республіки;
       у місті Тисмениця народилися батьки всесвітньовідомого психоаналітика Зигмунда Фрейда.